Módosítások

NIIF szuperszámítógép szolgáltatás

82 bájt törölve, 2018. július 13., 10:57
Regisztráció
A tudományos számítási feladatok különböző típusainak minél szélesebb körű lefedettsége érdekében az egyes helyszíneken különböző felépítésű gépek találhatók: egy helyszínen ''SMP/ccNUMA'', három helyszínen pedig ''fat-node'' fürtözött megoldás. Az alrendszereket KIFÜ nagy sávszélességű, alacsony késleltetésű HBONE+ adathálózatán keresztül, ARC grid köztesréteg, valamint harmonizált felhasználói azonosítás segítségével integráljuk egységes elvek mentén elérhető számítási egységgé. Az erőforrás jelenleg Magyarország legnagyobb tudományos számítás céljára felhasználható erőforrása, amely összesen 50 TFlops teljesítményre képes.
A rendszerhez regisztrációt követően, minden olyan személy vagy kutatócsoport hozzáférhet, amely tagintézményi szerződéses kapcsolatban áll a KIFÜ-vel. A gépen megtalálhatók és futtathatók a legkorszerűbb fejlesztőeszközök és tudományos számításra szolgáló alkalmazások, valamint, az NIIF a KIFÜ adatközpontban elhelyezett alrendszer kivételével, valamennyi alrendszer kiegészül a számítási feladatok eredményeit megjelenítő vizualizációs eszközökkel.
A szuperszámítógép-rendszert a KIFÜ Alkalmazás-fejlesztési és Üzemeltetési Osztálya végzi, amely elérhető a
== Általános ismertető ==
A magyar felsőoktatási, kutatási és közgyűjteményi (a továbbiakban akadémiai) szuperszámítógép-rendszert az NIIF Intézet szerezte be, rendszer a HBONE+ Projekt keretén belülkerült beszerzésre. Ez Magyarország jelenleg legnagyobb teljesítményű, közel 50 Tflop/s összesített számítási kapacitású szuperszámítógépes rendszere. Az NIIFI A KIFÜ több mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik e téren, hiszen az ország első szuperszámítógép központját 2001-ben adtuk a hazai kutatói közösség számára használatba. Az ilyen eszközök beszerzési ára és üzemeltetése azonban olyan költséges, hogy rendszerint egy-egy intézmény önállóan nem képes azt finanszírozni így célszerűen központi, sok intézmény számára elérhető módon kell a szolgáltatást megvalósítani. Ez az NIIF Intézet a KIFÜ Szuperszámítógép Központ alapvető célja és feladata.
=== Üzemeltetés ===
A szuperszámítógép-rendszert az NIIF Intézet a KIFÜ munkatársai üzemeltetik, az Intézet a KIFÜ számítóközpontjában, valamint három, konvergencia régióban található egyetemen. A szuperszámítógépek üzeme 7x24 órás, azaz folyamatos az év minden napján. Karbantartás céljából, előre bejelentett időpontokban a szolgáltatás szünetelhet.
A szuperszámítógépeket profi, képzett szakembergárda üzemelteti, akik a gép működtetésén túl felhasználói támogatást is biztosítanak.
; Ki használhatja a szuperszámítógépet?
A szuperszámítógép-rendszert felhasználói a magyar akadémiai körből, azon belül is az NIIF tagintézmények a KIFÜ tagintézményi köréből kerülhetnek ki. A szuperszámítógépek tényleges felhasználói ezen intézmények munkatársai ill. hallgatói, valamint - indokolt esetben - egy NIIF KIFÜ tagintézmény és egy magyar vagy külföldi nem NIIF KIFÜ tagintézmény közötti tudományos kooperáció esetén a nem NIIF KIFÜ tagintézmény munkatársai lehetnek. Speciális esetben, egyéb indokokra való tekintettel (pl. nagy jelentőségű, az ország számára kiemelten fontos kutatás/fejlesztés/alkalmazás stb.) a fenti szabály alól az NIIF Program a KIFÜ vezetése egyedi elbírálás alapján felmentést adhat.
; Mire használható a szuperszámítógép-rendszer?
; Hogyan lehet a szuperszámítógépekhez hozzáférni?
A szuperszámítógép-rendszer mindegyik alrendszere az NIIF a KIFÜ központban, illetve NIIF a regionális központokban üzemelnek, ott ahol a magyar akadémiai Internet gerinchálózat (HBONE+) nagysebességű vonalai összefutnak. Az alrendszerek többször 10GB/s sebességű, dedikált lambda-kapcsolatokon keresztül kapcsolódnak egymáshoz, illetve a hálózathoz. Igénybevételük távolról, a hálózaton keresztül lehetséges, tetszőleges kliens számítógépről, alfanumerikus vagy grafikus terminál, ill. terminál emuláció valamint biztonságos kapcsolatot lehetővé tevő protokollok (ssh, scp), köztesréteg felhasználásával.
A kitűnő hálózati kapcsolódás biztosítja, hogy a rendszert a gerinchálózat bármelyik pontjáról nagy sebességgel el lehet érni, és így még nagy mennyiségű adat mozgatása sem jelent problémát.
A szuperszámítógép-rendszerhez való hozzáféréshez témaszám(ok)ra van szükség, amit az üzemeltetőtől kell igényelni. A témaszám igényléshez egy kérdőívet kell kitölteni, amelyen megadott információk alapján dönt az NIIF Intézet a KIFÜ az igénylés jogosságáról. Szükség esetén az NIIFI a KIFÜ konzultálhat is az igénylővel mielőtt döntést hoz. A témaszám személyre szóló és át nem ruházható. A témaszám átvételével a felhasználó deklarálja, hogy megismerte, és magára nézve kötelezőnek tartja a szuperszámítógép használatára vonatkozó szabályokat.
; Melyek a felhasználás feltételei?
A szuperszámítógépeket csak érvényes témaszám birtokában, a témaszám igénylésekor megjelölt feladatokra lehet használni a kapott kvóták keretein belül.
A szuperszámítógépek felhasználásával elért tudományos eredmények, tapasztalatok hazai és nemzetközi publikációiban meg kell említeni az NIIF a KIFÜ infrastruktúra alkalmazásának tényét.
A szuperszámítógépeket felhasználó projektek státuszáról, előrehaladásáról, elért eredményeiről évente legalább egyszer rövid összegzést kell küldeni az NIIF Intézetneka KIFÜ-nek.
; Hogyan kerülnek elosztásra az erőforrások?
A szuperszámítógép használatához témaszámra van szükség. Az alábbi tájékoztató a témaszám igényléshez nyújt segítséget. Kérjük, a témaszám igénylése előtt feltétlenül olvassa el az Általános ismertetőt és a Felhasználói Szabályzatot. Ezek pontosan tájékoztatnak arról, hogy ki, milyen célokra és milyen feltételekkel kaphat témaszámot.
A témaszámokat felhasználói projektekhez rendeljük. Egy projekthez egy vagy több témaszám tartozhat. Témaszámot lehet kérni már bejelentett, futó projekthez, és éppen bejelentendő, új projekthez is. Az új projekt bejelentése az ahhoz tartozó legelső témaszám igénylésével egyidejűleg történik. Az NIIF Intézet A KIFÜ minden projekthez egy technikai azonosító számot rendel. Ezt az azonosító számot - ha új projektről van szó - az igénylő a témaszámmal együtt megkapja. Egy már meglévő projekthez kapcsolódó új témaszám igénylésénél meg kell adni a kérdéses projekt technikai számát. Ha egy projekten több munkatárs kíván dolgozni, akkor is mindenki számára külön témaszámot kötelező kérni. Már létező projekt esetén az új témaszám igénylésénél a személyes adatokon túli rész kitöltése helyett a projektre csak hivatkozni kell, annak technikai számával.
Természetesen a projekthez szükséges erőforrásokat csak egyszer kell kérni, a projekt első témaszámának felvételekor ("projekt bejelentés"). A projekthez felvett második és további témaszámok a projekt felhasználói csoportjába fognak tartozni. (A szuperszámítógépen minden projekthez tartozik egy egyedi, UNIX felhasználói csoport így biztosítható az állományok és katalógusok megfelelő védelme.)
# Ha a projekt még nincs regisztrálva, töltse ki előbb a [https://webform.niif.hu/content/szupergep-vagy-grid-projekt-letrehozasa-modositasa projekt regisztrációs űrlapot]. A projekt elfogadása esetén (amire egy pár napot lehet, hogy várnia kell, lásd alább), kapni fog egy '''projekt kód'''ot.
# A projekt kód ismeretében kitöltheti a felhasználói témaszám kérdőíveket az [https://webform.niif.hu/content/szupergep-vagy-grid-projekt-letrehozasa-modositasa on-line szolgáltatásigénylő rendszerben]. A kitöltött, aláírt kérdőíveket nyomtassa ki, és juttassa el az NIIF Intézet a KIFÜ címére személyesen, vagy postai úton.
Az intézet a kinyomtatott, aláírt projektigény kézhezvételétől számított egy héten belül dönt az igény jogosságáról, illetve szükség esetén további információkért megkeresi az igénylőt. A döntés meghozatala után az Intézet a KIFÜ tájékoztatja az igénylőt és ekkor egyeztetik a témaszám átvételének a módját is.
[[Category: HPC]]
[[Category: HOWTO]]

Navigációs menü