60
szerkesztés
Módosítások
nincs szerkesztési összefoglaló
[[File:Create_snapshot2.png|724px|Snapshot létrehozás]]
==="Extrém" diszkigény kielégítése===
# A megnyitott ablakban a "Konfiguráció" fül alatt a "Kezdeményező neve:" részhez be kell állítani az IQN-t, amit a storage igénylésekor megadtunk (ehhez az alatta lévő módosítás gombra kell kattintani)
===Virtuális gépek migrálása Régiók /Zónák között=== Zónák és Régiók közötti költözésnél minden esetben új IP címet fog kapni az instance-unk, ez alól lehet kivétel ha Zónák között költöztetünk és Floating IP-t használunk. Ilyenkor a régi VM ről áttehető az újra a floating ip. Az adatok és esetlegesen a root partíciók költöztetése lehet érdekes. Többféle módszer is létezik * Image készítéssel (Bármely OS)* dd parancs használatával (Linux és hasonló rendszerek)* rsync használatával - root diszkeknél nem ajánlott (Linux és hasonló rendszerek) ==== Migrálás Image készítéssel ====
A migráláshoz CLI elérés, és elegendő tárhely szükséges! A jobb teljesítmény érdekében a migrálást végző gép akár a felhőben is futtatható, így nem limitál az otthoni sávszélesség.
# A létrejött image innentől letölthető a CLI-n keresztül:<pre> glance image-download --file $FILENAME $UUID</pre>
# A letöltött file-t például így kell feltölteni: <pre>openstack image create --min-disk 5 --disk-format raw --container-format bare --file /tmp/valami.raw --property murano_image_info='{"title": "Migralt virtualis gep", "type": "linux"}' NewVM </pre>
BOOT volume-ok és kissebb adat volume -ok esetében ez egyszerűbb, kényelmes megoldás lehet.
==== Migrálás dd parancs használatával ====
A dd-vel gyorsan lehet nagyobb mennyiségű adatot átvinni de minimális veszélye van, ha megakad a folyamat akkor elölről kell kezdeni, viszont ezzel a módszerrel egész volume-ot és akár root volume-okat is lehet átvinni némi előkészület után.
Alapvetően mindig kell egy fogadó gép ami csak átmenetileg készül el, vagy lehet egy már meglévő gép is a célhelyszínen ahova egy új volume-ot hozunk létre ugyanakkora méretben mint a küldendő volume. Például Régió 1 -ben van egy Debian gépünk amin van egy root (60 GB) és egy DATA volume (1TB), akkor a cél helyszínen két új volume-ot kell létrehozni és felcsatolni egy fogadó gépre, 60GB és 1 TB méretben.
mindkét gépen fenn kell lennie a netcat-openbsd csomagnak a dd és esetleg egy tömörítő program mellett. Példánkban a zstd-t fogjuk használni. Célszerű screen -ben vagy tmux-ban indítani a parancsokat ha nagyobb adatmozgatásról van szó.
A a fogadó gépen a /dev/vdb lesz a cél volume device neve, erre fogjuk a root volume-ot másolni. Itt az alábbi parancsot indítjuk screen alatt superuserként.
netcat -l 19000 | zstd -d | dd of=/dev/vdb bs=16M status=progress
Természetesen meg kell győződni, hogy akár a saját tűzfal akár a C4I security group-ok között át van engedve a 19000 -es port (vagy bámilyen választott magas port)
Ha a küldő gép root partícióját akarjuk másolni akkor érdemes beállítani előre egy root password-öt mert lehetséges hogy az új helyen akár hálózatot kell újrakonfiguálni akár fsck -t kell indítani majd az C4I konzolján.
majd ez után kiadhajtuk szintés superuserrel és screen-ben az alábbi parancsot:
dd if=/dev/vda bs=16M status=progress | zstd | netcat $fogadó_ip_cím 19000
Innentől elkezdődik a másolás. Ugyanez az eljárás a DATA volume-nál is csak a device nevek változnak értelemszerűen.
Viszont root volume-nál ha végeztünk, akkor lecsatolás után még a Volumes menüben a neve melletti legördülő menüben az EDIT pontban engedélyezni kell, hogy bootable -legyen, csak ezek után lehet belőle instance-ot példányosítani.
Megjegyzés: Mivel a ZSTD bele van téve a láncba a progress hamis infót ad, érdemes a fogadó gépen iotop -o -val nézni a diszkre írást, az lehet mérvadó sebesség.
==== Migrálás RSYNC-el ====
Az rsync fájlok migrálását teszi lehetővé a forrás és a cél mappa között. Fontos hogy itt a sebesség attól is függ hogy sok apró fájl van vagy egy két nagyobb csak. Így ez az eljárás akkor igazán jó ha minimális kiesést szeretnénk a költözés alatt, viszont maga a migrálás jelentősen hosszabb is lehet. Szintaktikája nagyon egyszerű.
rsync -ravuh --progress ./$küldendő_adatok_mappája/ $célgép_ip_cím:/célmappa
!!! Fontos, hogy mindkét helyen legyenek megfelelő írás olvasási jogok a másolást végző user-nek !!!
Temészetesen célszerű ezt is tmux -ban vagy screen -ben futtatni.
===Virtuális volume-ok le és felcsatolása másik gépre (javítás karbantartás stb...)===