Módosítások

Cloud for Education

3 127 bájt hozzáadva, március 13
nincs szerkesztési összefoglaló
[[File:Create_snapshot2.png|724px|Snapshot létrehozás]]
 
 
=== C4I instance-ok migrálása régiók és zónák között ===
 
Zónák és Régiók közötti költözésnél minden esetben új IP címet fog kapni az instance-unk, ez alól lehet kivétel ha Zónák között költöztetünk és Floating IP-t használunk. Ilyenkor a régi VM ről áttehető az újra a floating ip.
 
Az adatok és esetlegesen a root partíciók költöztetése lehet érdekes. Többféle módszer is létezik
* Image készítéssel (Bármely OS)
* dd parancs használatával (Linux és hasonló rendszerek)
* rsync használatával - root diszkeknél nem ajánlott (Linux és hasonló rendszerek)
 
Az image készítes eljárásnál a fent is írt módon egy snapshot-ot és abból image-t kell létrehozni, majd azt lokális gépre letöltve vissza lehet tölteni a cél helyszínre és ott egy instance indítható belőle. BOOT volume-ok és kissebb adat volume -ok esetében egyszerű megoldás lehet.
 
'''dd parancs használata'''
 
A dd-vel gyorsan lehet nagyobb mennyiségű adatot átvinni de minimális veszélye van, ha megakad a folyamat akkor elölről kell kezdeni, viszont ezzel a módszerrel egész volume-ot és akár root volume-okat is lehet átvinni némi előkészület után.
 
Alapvetően mindig kell egy fogadó gép ami csak átmenetileg készül el, vagy lehet egy már meglévő gép is a célhelyszínen ahova egy új volume-ot hozunk létre ugyanakkora méretben mint a küldendő volume. Például Régió 1 -ben van egy Debian gépünk amin van egy root (60 GB) és egy DATA volume (1TB), akkor a cél helyszínen két új volume-ot kell létrehozni és felcsatolni egy fogadó gépre, 60GB és 1 TB méretben.
 
mindkét gépen fenn kell lennie a netcat-openbsd csomagnak a dd és esetleg egy tömörítő program mellett. Példánkban a zstd-t fogjuk használni. Célszerű screen -ben vagy tmux-ban indítani a parancsokat ha nagyobb adatmozgatásról van szó.
 
A a fogadó gépen a /dev/vdb lesz a cél volume device neve, erre fogjuk a root volume-ot másolni. Itt az alábbi parancsot indítjuk screen alatt superuserként.
 
{{{
netcat -l 19000 | zstd -d | dd of=/dev/vdb bs=16M status=progress
}}}
 
Természetesen meg kell győződni, hogy akár a saját tűzfal akár a C4I security group-ok között át van engedve a 19000 -es port (vagy bámilyen választott magas port)
 
Ha a küldő gép root partícióját akarjuk másolni akkor érdemes beállítani előre egy root password-öt mert lehetséges hogy az új helyen akár hálózatot kell újrakonfiguálni akár fsck -t kell indítani majd az C4I konzolján.
 
majd ez után kiadhajtuk szintés superuserrel és screen-ben az alábbi parancsot:
 
{{{
dd if=/dev/vda bs=16M status=progress | zstd | netcat $fogadó_ip_cím 19000
}}}
 
Innentől elkezdődik a másolás. Ugyanez az eljárás a DATA volume-nál is csak a device nevek változnak értelemszerűen.
 
Viszont root volume-nál ha végeztünk, akkor lecsatolás után még a Volumes menüben a neve melletti legördülő menüben az EDIT pontban engedélyezni kell, hogy bootable -legyen, csak ezek után lehet belőle instance-ot példányosítani.
==="Extrém" diszkigény kielégítése===

Navigációs menü