NIIF szuperszámítógépek használata

Innen: KIFÜ Wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Htom(AT)niif.hu (vitalap | szerkesztései) 2013. március 11., 15:18-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Az NIIF Intézet jelenleg négy, adathálózaton keresztül összekötött szuperszámítógéppel rendelkezik. Ezek egyike, egy HP cluster található az NIIF központban…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Az NIIF Intézet jelenleg négy, adathálózaton keresztül összekötött szuperszámítógéppel rendelkezik. Ezek egyike, egy HP cluster található az NIIF központban. Egy SGI Ultra Violet erőforrást a Pécsi Tudományegyetemen, egy SGI ICE clustert a Debreceni Egyetemen, illetve egy HP clustert a Szegedi Tudományegyetemen helyeztünk el. Az erőforrásokhoz való hozzáférés kulcsos azonosítást használó SSH parancssori felület, valamint grid köztesréteg segítségével lehetséges.

Általános hozzáférési szabály az, hogy a számítást végző csomópontokhoz (compute node) a felhasználók nem férhetnek közvetlenül hozzá. Minden helyszínen üzembe helyeztünk egy ún. előtét szervert (frontend), amelyre a felhasználók belépnek, azon fordítanak, és amelyről feladják a feladataikat a számítási csomópont(ok) felé. Az eredményeket is e szerveren kapjuk meg, illetve ezt a szervert használhatjuk a számítások eredményéül előállt adathalmaz grafikus megjelenítésére is.

A számítógépeket kötegelt módban tudjuk használni, amely azt jelenti, hogy egy számítási feladatot egy erre szolgáló leírónyelv segítségével fogalmazunk meg: többek között meg kell mondanunk, hogy mi az a bináris állomány, amelyet futtatni kívánunk, hány processzoron, milyen futtatói környezetben, melyek az input paraméterei, állományai, és melyik állományba irányítjuk át az eredményeket. Az így megfogalmazott számítási feladatot várakozósorba helyezzük, majd az egyes helyszíneken telepített ütemezők azokat elindítják, és futtatják.

Hozzáférés a szuperszámítógépekhez