Módosítások

NIIF szuperszámítógépek használata

264 bájt hozzáadva, 2019. október 29., 15:57
a
Köszönetnyilvánítás
A tudományos számítási feladatok különböző típusainak minél szélesebb körű lefedettsége érdekében az egyes helyszíneken különböző felépítésű gépek találhatók: egy helyszínen ccNUMA, három helyszínen pedig "fat-node" fürtözött megoldás. Az alrendszereket a KIFÜ nagy sávszélességű, alacsony késleltetésű HBONE+ adathálózatán keresztül, ARC grid köztesréteg, valamint harmonizált felhasználói azonosítás segítségével integráljuk egységes elvek mentén elérhető számítási egységgé. Az erőforrás jelenleg Magyarország legnagyobb tudományos számítás céljára felhasználható erőforrása, amely összesen 50 billió lebegőpontos művelet elvégzését teszi lehetővé másodpercenként.
A szuperszámítógép-rendszert a KIFÜ üzemelteti és fejleszti. A rendszerhez regisztrációt követően, minden olyan személy vagy kutatócsoport hozzáférhet, amely tagintézményi szerződéses kapcsolatban áll a KIFÜ-vel.
A gépen megtalálhatók és futtathatók a legkorszerűbb fejlesztőeszközök és tudományos számításra szolgáló alkalmazások, valamint, az NIIF a KIFÜ adatközpontban elhelyezett alrendszer kivételével, valamennyi alrendszer kiegészül a számítási feladatok eredményeit megjelenítő vizualizációs eszközökkel.
=== Köszönetnyilvánítás ===
Tudományos publikációkban a következő köszönetnyilvánítást javasoljuk:
'''We acknowledge [PRACE/NIIF] KIFÜ for awarding us access to resource based in Hungary at [Budapest/Debrecen/Pécs/Szeged].'''
Where technical support has been received the following additional text should also be used:
'''The support of [name of person/people] from GITDAKIFÜ, Hungary to the technical work is gratefully acknowledged.'''
== Hozzáférés a szuperszámítógépekhez ==
=== Adatok megosztása projekt tagok számára ===
Fájlok ill. könyvtárak megosztásához használjuk a [http://www.techrepublic.com/blog/linux-and-open-source/learn-to-use-extended-file-attributes-in-linux-to-boost-security/](fájlrendszer ACL-eket). Az ACL-ekkel a hagyományos unix engedélyeken felül finoman szabályozhatjuk a fájlok és könyvtárak hozzáférési engedélyeit. <span style="color:#ce1256"> Kérjük, hogy fokozottan figyeljenek arra, hogy a teljes <code>$HOME</code> könyvtárra sose adjanak "rwx" jogot más felhasználóknak, mivel pl. a <code>.ssh</code> mappa nagyon érzékeny a jogosultságokra, és a rendszer nem fogja beengedni legközelebb a felhasználót!</span> A következő példában a <code>$HOME/Shared</code> könyvtárat osztjuk egy munkatárs számára:
<pre>
# a home könyvtár beállítása
== Alkalmazások lefordítása ==
Mindenkitől azt kérjük, hogy először próbálja meg saját maga lefordítani az alkalmazását. Ha ez valamilyen oknál fogva mégsem sikerülne, akkor következő lépésként a magyarországi szuperszámítógép felhasználóktól érdemes kérdezni, mert nagy esély van rá hogy mások is belefutottak ugyanabba a problémába. Ezen a címen lehet őket elérni: <code>hpc-forum kukac listserv.niif.hu</code>. Feliratkozni [https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/hpc-forum itt lehet erre] a levelezőlistára. Az archívumban is érdemes utánanézni a kérdésnek. Az NIIF A KIFÜ HPC support csak igen korlátozottan képes egyéni fordítási kérésekkel foglalkozni, de problémával felkeresheti a <code>hpc-support kukac niif.hu</code> címet. Az utóbbi esetben pár napos türelmüket mindenképp kérjük válaszunkig.
== SLURM ütemező használata ==
Az SLCS másik nagy előnye az egyszerűsített igénylésen kívül az, hogy 1 órán belül az összes szuperszámítógépen automatikusan engedélyezve lesz. Viszont ha nem szeretnénk minden második héten új X.509-es tanúsítványt igényelni, akkor lehetőség van arra is, hogy 1 évig érvényes [https://www.igtf.net IGTF] tanúsítványt igényeljünk az NIIF Intézettől a KIFÜ-től [http://www.ca.niif.hu/hu/igenyles ezen az oldal keresztül]. Ebben az esetben a [mailto:hpc-support@niif.hu] címre kell elküldenünk az IGTF-es tanúsítványunk publikus részét és meg kell adnunk, hogy melyik témaszámunkhoz legyen majd rendelve a szuperszámítógépeken.
=== ARC kliensek használatba vétele ===

Navigációs menü