Módosítások

HREF műszaki előírások

3 323 bájt hozzáadva, 2010. március 16., 14:35
Szolgáltatás-menedzsment
= Szolgáltatás-menedzsment =
Ez a szakasz az előzőekben leírt identitás-menedzsment elvekhez kapcsolódóan az egyes szoftver-komponensek üzemeltetését foglalja össze. A szakasz többnyire csak ajánlásokat fogalmaz meg.
 
== Rendelkezésre állás ==
* Tervezett leállások csak az előre meghirdetett karbantartási időszakokban történjenek.
* Szükséges dokumentálni a szolgáltatási szintet, mely a következő pontokat foglalja magában:
** egy éven belüli előre tervezett karbantartási célú leállások maximális száma
** egy éven belüli maximális állási idő
** a leállási időszakok kommunikálásának módja
** nem tervezett leállások kommunikálásának módja
* A karbantartási időszakokat ajánlott rendszeres frissítések alkalmazására használni, ezen karbantartások lehetőleg előre kiszámíthatóan, kevés kiesést okozó időben történjenek.
* Az IdP szolgáltatás lehető legnagyobb rendelkezésre állása klaszterezett architektúrában valósítható meg.
* Amennyiben a klaszterezett működés nem megvalósítható, ajánlott egy tartalék-rendszer kiépítése, amely probléma esetén minimális kézi beavatkozással képes átvenni a működést.
* Klaszterezett esetben fontos, hogy sem a terheléselosztó, sem az autentikációs és egyéb adatforrások nem képeznek egyszeres hibapontot a rendszerben. A hálózati eszközök és áramforrások redundáns kiépítése is ajánlott.
 
 
== Support ==
* Az intézményeknek kötelességük az IdP-vel kapcsolatosan végfelhasználói támogatást nyújtani. Ezen támogatás elérhetőségéről a felhasználókat tájékoztatni kell, amit a [[Resource_Registry]]-n keresztül felvitt helpdesk URL segíthet.
* Az IdP-t üzemeltető szervezeti egység elérhetőségét fel kell tüntetni a [[Resource_Registry]]-ben. Ajánlott a csoporthoz közösen tartozó telefonszámot és e-mail címet használni.
* Az IdP operátori problémákat ajánlott issue tracking rendszerben követni, amihez optimális esetben hibaelhárítást segítő tudásbázis is tartozhat.
* A gyakran előforduló hibákat és kérdéseket ajánlott a fent említett helpdesk URL-en publikálni.
 
 
== Incidens-kezelés ==
* Az intézményeknek kötelességük dokumentálni az IdP szolgáltatással kapcsolatos katasztrófa-elhárítási teendőket, és ezen dokumentációkat rendszeresen (legalább évente) ellenőrizni, naprakészen tartani.
* Amennyiben az IdP szolgáltatás által használt kriptográfiai kulcsok kompromittálódtak, az adminisztrátornak kötelessége a kulcsot visszavonni a föderációból (a [[Resource_Registry]]-n keresztül), illetve értesítenie a NIIF AAI csapatot.
 
== Jelentések készítése ==
* Az IdP szolgáltatás működésével kapcsolatban ajánlott meghatározni különböző metrikákat, melyek a szolgáltatás rendelkezésre állását és felhasználásának módját, hatékonyságát mérik.
* A föderáció összesített statisztikájának elkészítéséhez ajánlott a következő adatok begyűjtése, napi felbontással:
** egyedi felhasználók száma
** egyes szolgáltatások felé adott SSO autentikációk száma
** összes SSO session száma
* A működés belső finomításához ennél több, és részletesebb adatra is szükség lehet (csúcsterhelés meghatározása, terhelési időszakok számítása, kiadott attribútumok gyakorisága, ...)
= Üzemeltetési kérdések =
565
szerkesztés

Navigációs menü