Módosítások

HPC-Portal

1 252 bájt hozzáadva, 2018. július 25., 15:11
Adatkezelő neve és elérhetősége
[http://videotorium.hu/hu/recordings/details/10554 Bemutató előadás a portálról]
:A HPC portál célja a szuperszámítógépek és felhasználóik egységes, és kényelmes adminisztrációja, a kommunikáció egyszerűsítése.<br />
:A honlapon az éppen futó kutatási projektekről lehet tájékozódni, mint például a felhasznált processzor idő (felhasználói és aggregált), havi kvóta (szuperszámítógépekre bontva), munkacsoport felhasználóinak aktivitása stb. Az adatokat megtekinthetőek dinamikusan kezelhető diagramokon, általános információk jeleníthetőek meg a szolgáltatások aktuális állapotáról illetve a várható eseményekről, valamint megújított hibabejelentő rendszer is igénybevehető.<br />
:Projektvezetőknek továbbfejlesztett adminisztrációt és leegyszerűsített munkamenetet nyújt az új kvótaigénylési rendszer, melynek során az igénylések gyorsabban kerülnek elbírálásra, így a lehető leghamarabb állhat rendelkezésre az igényelt processzoridő, valamint egyszerűen és áttekinthető módon nyerhet információt a projekten dolgozó munkatársak által felhasznált erőforrások alakulásáról.<br />
[[Fájl:login_screenhpc_portal_login_screen.jpg]]
==Hozzáférés igénylése==
=== Bejelentkezés eduID-vel ===
:A HPC portálhoz az NIIF Intézet a KIFÜ által elfogadott HPC projektek projektvezetői, és felhasználói férhetnek hozzá. A bejelentkezéshez eduID tagsággal kell rendelkezni. Az eduID-ról bővebben [http://www.eduid.hu/ ezen] az oldalon olvashat.<br /> 
===Virtuális befogadóintézmény (VHO) tagság igénylése===
:eduID tagság híján a felhasználók részére egyedileg [http://www.eduid.hu/vho-virtual-home-organization/ virtuális befogadóintézményen (VHO)] keresztül tudunk hozzáférést biztosítani. VHO tagságot [https://webform.niif.hu/content/vho-regisztracio ezen] a honlapon igényelhet.
===Projekt igénylés===
:A szuperszámítógépes infrastruktúra felhasználása projektek keretében történhet, azaz az NIIF Intézet a KIFÜ projektnek tekinti az összes olyan kutatási/tudományos tevékenységet, melynek támogatására szuperszámítógép témaszámot kérnek. Új projekt igénylése esetén ki kell tölteni az [https://webform.niif.hu/content/szupergep-vagy-grid-projekt-letrehozasa-modositasa alábbi] honlapon található kérdőívet, melyet postai vagy személyes úton kell az NIIF Intézet a KIFÜ címére eljuttatni.
==A portál bemutatása==
 
 
A portál itt érhető el:
https://portal.hpc.niif.hu/
===Személyes adatok menü===
====SSH kulcs====
:Az open-ssh formátumú ssh publikus kulcsot kell ebbe a mezőbe beilleszteni, majd a zöld nyílra nyomva menteni a változtatást. A feltöltött ssh kulcs rendszerben történő élesítése akár egy napot is igénybe vehet, ezért érdemes ezt az első belépés során elvégezni. A feltöltött ssh kulcs a szupergépekre történő belépéskori azonosításhoz szükséges. A feltöltött ssh kulcsot a lefele mutató kék nyílra kattintva tudja letölteni. SSH kulcspár generálásáról bővebben az [http://www.niif.hu/szolgaltatasok/szuperszamitastechnika/ssh_kulcs_generalas alábbi] oldalon olvashat.
[[Fájl:user_datahpc_portal_user_data.jpg]] ====X.509 tanúsítványok====:Minden projekt, melyben felhasználónk részt vesz, tartozik egy X.509 tanusítvány is, melyeket a rendszer automatikusan generál nekünk. Az egyes projektekhez tartozó tanúsítványok listáját jeleníti meg az ablakban. Új tanúsítvány generálásához a sor végi zöld nyílra kell kattintani. Az elkészült tanúsítvány az alábbi ablak jelenik meg, ahol általános információk megjelenítésén túl le tudja tölteni a tanúsítványt illetve a hozzá tartozó titkos kulcsot, valamint megjelnítésre kerül a kulcshoz tartozó jelszó is. Ezeket érdemes megjegyezni, vagy az alábbi parancs futtatásával a kulcshoz tartozó jelszót módosítani: <code>openssl rsa -in userkey.pem -out userkey.pem -des3</code>. Adott projekthez tartozó X.509 tanúsítvány 14 napon belül lejár, ebben az esetben a tanúsítvány újragenera kell generálni és ismét használható lesz. Tanúsítvány törlésére a szemetes ikon megnyomásával van lehetőség. Ha nem szeretnénk minden második héten új X.509-es tanúsítványt igényelni, akkor lehetőség van arra is, hogy 1 évig érvényes [https://www.igtf.net IGTF] tanúsítványt igényeljünk a KIFÜ-től [http://www.ca.niif.hu/hu/igenyles ezen az oldal keresztül]. Ebben az esetben a [mailto:hpc-support@niif.hu] címre kell elküldenünk az IGTF-es tanúsítványunk publikus részét és meg kell adnunk, hogy melyik témaszámunkhoz legyen majd rendelve a szuperszámítógépeken.
====x.509 tanúsítványok==== [[Fájl:Minden projekt, melyben felhasználónk részt vesz, tartozik egy xhpc_portal_x509_cert_generation.509 tanusítvány is, melyeket jpg]] Felhasználási lehetőségek a rendszer automatikusan generál nekünk. Az egyes projektekhez tartozó tanúsítványok listáját jeleníti meg az ablakban. Új tanúsítvány generálásához a sor végi zöld nyílra kell kattintani. Az elkészült tanúsítvány az alábbi ablak jelenik megszuperszámítógépek esetén: GSI-SSH, ahol általános információk megjelenítésén túl le tudja tölteni a tanúsítványt illetve a hozzá tartozó titkos kulcsotGridFTP, valamint megjelnítésre kerül a kulcshoz tartozó jelszó is. Ezeket érdemes megjegyezni, vagy az alábbi parancs futtatásával a kulcshoz tartozó jelszót módosítani[https: openssl rsa -in userkey//wiki.pem -out userkeyniif.pem -des3hu/index. Adott projekthez tartozó xphp?title=NIIF_szuperszám%C3%ADtógépek_használata#ARC_k.509 tanúsítvány 14 napon belül lejár, ezért a tanúsítvány újragenerálása rendszeres feladat lesz hosszabb projektek eseténC3. Tanúsítvány törlésére a szemetes ikon megnyomásával van lehetőségB6ztesr.[[Fájl:x509_cert_generationC3.jpg]A9teg ARC köztesréteg]
===Hírek===
:Ebben a menüpontban a jelennek meg a szupergépekkel és hozzájuk fűződő eseményekkel kapcsolatos cikkek, írások, karbantartási események.[[Fájl:newshpc_portal_news.jpg]]
===Projekt===
====Projekt információk====
:Általános projekt információk kerülnek ezen a felületen megjelenítésre, mint például a projekt neve, az adminisztrátor(ok), felhasznált CPU idő kvóta, általános leírás a projektről, valamint a szupergépenkénti kvótafelhasználtság havi állapota. Amennyiben a bejelentkezett felhasználó az éppen megjelenített projekt adminisztrátora, akkor ezen a felületen lehet CPU időt igényelni valamint lezárni a projektet.
[[Fájl:hpc_portal_project_info.jpg]]
 
====Projekt felhasználók====
:Ebben az ablakban látható a projekthez tartozó felhasználók listája. A táblázatban helyet kapott a felhasználókhoz tartozó unix azonosító, az aktuális hónapban általuk elhasznált CPU idő, valamint a jelenlegi státuszuk. Az admin felületen a státusz mezőben egy piros x jel (illetve egy zöld pipa) segítségével lehet a felhasználót aktívból passzív (és fordítva) státuszba állítani. Új felhasználó meghívására pedig a táblázat alatti gomb segítségével van lehetőség.
[[Fájl:hpc_portal_project_users.jpg]]
 
====Projekt statisztikák====
:Grafikonon jeleníthetjük meg az elmúlt időszak (hónap vagy év) CPU idő fogyasztási adatait. Az aggregált statisztikán látható az egyes szupergépeken felhasznált CPU idő mennyisége, a normál statisztikát választva pedig szupergépenként láthatjuk egy-egy grafikonon, hogy a projekt felhasználói mennyi erőforrást használtak fel adott időszakban.
[[Fájl:hpc_portal_project_statistics.jpg]]
===Szolgáltatások állapota===
====HPC szolgáltatások állapota====
:Az oldal betöltését követően a portál lekérdezi a szupergépek egyes rész- és alrendszereinek állapotát, majd táblázatos formában nyújt róla információt a felhasználó számára.
[[Fájl:hpc_portal_service_status.jpg]]
 
====Események====
:Azok a tervezett események kerülnek ebbe az időtáblába, melyek a hírek oldalon is megjelennek szöveges formában (a megfelelő mezőre kattintva elérhető az esemény szöveges oldala). A navigációs gombok használatával közelíthetünk, távolíthatunk, illetve haladhatunk az időben előre és hátra is. A navigációs funkciók elérhetőek az egér bal gomb lenyomva tartásával és közben az egér oldalirányú mozgatásával valamint a közelítés/távolítás görgetéssel.
====Események szűrése====
:Ez az ablak szolgál a megjelenített események szűkítésére, kiválasztható, hogy melyik szupergépen történt események, milyen időintervallumban jelenjenek meg.
[[Fájl:hpc_portal_service_events.jpg]]
===Hibabejelentés===
====Hibajegy nyitása====
:Hibajegy nyitása gombra kattintva egy hibajegy beküldő oldalra navigál minket a portál. A hibabejelentő űrlapon kiválasztható, hogy melyik projekttel kapcsolatban fordult elő a hiba, valamint a másik legördülő menüből választható pár tipikus hiba, melynek segítségével az űrlap pár kérdésen keresztül pontosítja a hiba jellegét, hogy a lehető leggyorsabban tudjon technikai személyzetünk megoldást találni a problémára. Nagyon fontos, hogy megadja az űrlap alján elérhetőségét, hogy amennyiben a hiba feltárása során kérdések merülnének fel, ezeket önnek egyeztetni tudjuk.
[[Fájl:hpc_portal_error_report.jpg]]
==Korábbi projektek migrációja==
==Grid Portál==
:Ez egy olyan webes felület a szupergépeket használó kutatók számára, amin keresztül egyszerűsített módon tudják a számítási feladataikat kezelni. A portál lehetőséget nyújt feladatok beküldésére, azok állapotának nyomon követésére, majd az eredmények letöltésére. A portál felgyorsított munkamenetet, átlátható információkat és mindenek felett kényelmet biztosít felhasználói számára. A portálra történő bejelentkezéshez eduID tagság szükséges.<br />
:További információt a Grid Portál használatáról az [https://wwwwiki.ki.iifniif.hu/mimages/c/projekt_tamop422hpcc8/dokumentaciok?action=AttachFile&do=get&target=niifi_gridportal_felhasznaloiNiifi_gridportal_felhasznaloi.doc alábbi] linken kaphat.
[http://videotorium.hu/hu/recordings/details/2771,Tematikus_grid_alkalmazas_szolgaltatasok_az_NIIF_Intezetnel Bemutató a Videotoriumon]
 
[[Fájl:hpc_portal_grid_portal.jpg]]
==Egyéb információk==
===Adatkezelési szabályzat===
====Adatkezelő neve és elérhetősége====
:Név: Nemzeti Információs Infrastruktúra Kormányzati Informatikai Fejlesztési IntézetÜgynökség (KIFÜ)<br />
:Cím: 1132 Budapest, Victor Hugo utca 18-22.<br />
:Telefon: +36 1 450-3060<br />
:Fax: +36 1 350-6750<br />
:Az adatkezeléssel kapcsolatban kapcsolatos kérdéseivel Bajnok Kristófhoz fordulhat a fenti telefonszámon, ill. az <code>aai@kukac niif.hu </code> e-mail címenkaphat további információkat.
====Szolgáltatás megnevezése====
:Az NIIF Intézet A KIFÜ által üzemeltetett szuperszámítógépekhez tartozó projektek és felhasználók adatainak az adminisztrációját ezen az oldalon lehet elvégezni.
====Az adatkezelés célja====
====Kezelt személyes adatok köre====
=====Föderációs azonosítás során megkapott személyes adatok=====
:eduPersonPrincipalName: egyedi azonosító a föderációban<br />:mail: a Szolgáltatásban használt e-mail címsncím:sn: a Felhasználó vezetékneve<br />:givenName: a Felhasználó keresztneve<br />=====A Szolgáltatás használata során keletkező személyes adatok=====:A Szolgáltatás használata során az alábbi adatok tartalmazhatnak személyes adatokat: Projekt tagság<br />:Kizárólag Felhasználó felelős a fenti bejegyzések tartalmáért. Ezen bejegyzéseket Adatkezelő a Szolgáltatás használata után is megőrzi, az után is, hogy a felhasználó az adatainak eltávolítását kérte a rendszerből, mivel ez szükséges ahhoz, hogy a Szolgáltatás a céljának megfelelően működhessen. 
=====Felhasználó által megadott adatok=====
:Felhasználó a Szolgáltatás használatával további személyes adatokat is megadhat a profiljában. A profil oldalán beállított adatokat a többi bejelentkezett felhasználó is láthatja. A profil adatokat Adatkezelő kérésre törli a rendszerből.
====Adatbiztonság====
:Az Adatkezelő az érintett személyes adatai kezelésének műszaki biztonságát biztosítja, valamint műszaki és szervezései intézkedésekkel meggátolja azt, hogy a személyes adatokhoz illetéktelen személyek hozzáférhessenek.
 
[[Kategória: HPC]]

Navigációs menü