Módosítások

Cloud for Education

17 072 bájt hozzáadva, 2017. december 20., 10:02
a
A fejezetcímek hierarchiájának kifésülése
== Hozzáférés ==
 
A szolgáltatás elérési helye https://c4e.niif.hu.
 
 
== Karbantartások ==
 
A C4E szolgáltatást nyújtó gépekre az alábbi ütemezés szerint telepítjük a frissítéseket:
 
* Minden hónap '''második hétfőjén''' nap közben (délelőtt 10 órától) megkezdődik a rendszer vezérlő gépeinek frissítése (Adatbázis, vezérlő gépek, terheléselosztó, hálózati node-ok)
A művelet során néhányszor 2-3 percre '''elérhetetlen lehet a webfelület''', illetve a hálózati csomópontok újraindításának következtében néhányszor 1-2 percre a '''Smart''' hálózatok elérése akadozhat, amíg a tartalék irány működésbe nem lép.
 
* Minden hónap '''második hétfőjén''' este egy második frissítési ciklust is tartunk az alábbiak szerint
** Páratlan hónapokban a '''Compute''' gépeket frissítjük, ami azzal jár, hogy futó virtuális gépeket elmigráljuk a fizikai gépekről. A folyamat során néhányszor 1 percre a futó virtuális erőforrások elérhetetlenek lehetnek, illetve folyamatosan íródó memóriájú gépeknél előfordul, hogy csak a virtuális gép leállításával/elindításával lesz sikeres a migráció.
** Páros hónapokban a diszk alrendszert '''(CEPH)''' frissítjük. Ilyenkor a háttérben '''adatszinkronizáció zajlik''', ami '''lassíthat egyes IO kéréseket''', de a felhasználók felé ez a művelet eddigi tapasztalataink alapján többnyire transzparens.
 
==Ismertető==
22 perces ismertető, ami az NWS 2016-on hangzott el. http://videotorium.hu/hu/recordings/details/13396,Cloud4Education_-_Kezdo_lepesek
[[File:Fwaas7.png|726px|Szabály beszúrása]]
==Virtuális gép indítása==
Az előfeltételek teljesítése után elkészíthető a kívánt virtuális gép. Ehhez válasszuk a bal oldali menüből a „Compute”, azon belül pedig az „Instances” lehetőséget, majd a bal felső sarokban válasszuk a „Launch Instance” gombot és az alábbi képeken látható módon készítsük el a gépet.
[[File:Launch1.png|726px|VM indítása]]
===Kulcspár és security group társítása===
A következő ábrán látható módon a VM létrehozásakor kiválaszthatjuk az előzőleg feltöltött publikus kulcsunkat, vagy feltölthetünk egy teljesen újat is a létrehozás közben, valamint megadhatjuk, hogy melyik Security Group vonatkozzon a virtuális gépünkre.
[[File:launch2.png|726px|SecurityGroup kiválasztása]]
===Hálózat kiválasztása===
Következő lépésként meg kell adni a használni kívánt hálózatot. Ez legyen a példában létrehozott „Internal” hálózat.
* A weboldalba ágyazott VNC konzol segítségével vezérelhetjük gépünket, azonban egyes előre gyártott lemezképfájlból készített virtuális gépek nem támogatják csak a kulcsos autentikációt, így sajnos ezeknél a gépeknél ez a módszer nem elérhető.
====Floating IP hozzárendelése====
Az előzőekben létrehozott Ubuntu operációs rendszerrel ellátott virtuális gépünk a második lehetőséget nem támogatja, így szükségünk van a gép eléréséhez egy publikus IP címre, amelynek allokálása és géphez rendelése a következőképpen történik.
A sikeres hozzárendelés után a gépünk már rendelkezik publikus IP címmel, amelyen keresztül külső hálózatokból is elérhetjük a gépet, amennyiben ezt a Security Group-ban, vagy a Firewall alatt engedélyezzük.
==Virtuális gépek kezelése==
===Snapshot létrehozása/indítás snapshotból===
További lehetőség a létrehozott virtuális géppel kapcsolatban, hogy bármikor készíthetünk róla egy úgynevezett pillanatképet, amelyből később létrehozhatunk egy másik virtuális gépet, folytatva ott a munkát, ahol a pillanatkép készült, a régi gépet pedig leállíthatjuk, vagy törölhetjük. Ehhez a már ismert „Compute” menüpont alatt válasszuk a „Volume” lehetőséget. A kilistázott Volume-ok között válasszuk ki a megfelelőt, majd az „Actions” szekcióban található legördülő menüből válasszuk a „Create Snapshot” lehetőséget. Az ábrán látható módon adjunk neki egy nevet, majd készítsük el a pillanatképet.
[[File:Create_snapshot2.png|724px|Snapshot létrehozás]]
==="Extrém" diszkigény kielégítése===
Előfordul, hogy valamilyen projekthez nagyobb (TB-os nagyságrendű) területre van szükség, mint amit a kvóta megenged. Habár a kvóta növelésével könnyen orvosolhatnánk egyes felhasználók helyigényét, ezt sajnos <big>nem áll módunkban</big> megtenni, ugyanis azzal felborulna a kiosztott erőforrások közötti egyensúly (nem lenne terület, ahonnan bootoljanak az új gépek, a CPU/RAM pedig kihasználatlan maradna) valamint bizonyos szolgáltatások (jellemzően az adatbázis-szerverek) számára nem előnyös a CEPH alapú háttértár.
==== Csatlakozás Linux alapú operációs rendszer alól ====
===== Óvintézkedés! =====
Sajnos az iSCSI jelenléte boot időben előfordul, hogy a virtuális gépet megállítja a boot során. Ez alapból nem lenne probléma, viszont a sablon image-ek alapértelmezetten egy read only konzolra küldik az emergency shell kimenetét, amin nem lehet módosításokat végezni.
* Firefox és Chrome újabb verziói alatt problémák lehetnek a VNC konzol elérésével/válaszidejével (ez sajnos egy fejlesztők által ismert, de még nem javított hiba)
===== Előkészületek =====
* Konfigurálni kell az interfészeket
Ez az Debian base image-nél alapból konfigurálva van az alábbi módon:
===== Targetek konfigurálása ===== ====== The easy way ======Egy letölthető bash szkript, ami megcsinál mindent: '''[[:File:Iscsi-site-admin-c4e.sh|iscsi-site-admin-c4e.sh]]''' ====== The hard way ======
A következő lépés az iSCSI targetekhez történő csatlakozás. (A leírásban az username és password paraméterek a felhasználót (initiatort, azaz a virtuális gépet) azonosító egyedi paraméterek, míg az username_in és password_in a Mutual CHAP (bidirectional) azonosításhoz használható (target-et, azaz magát az Eternus tárolót azonosító) paraméterek. (Az username_in, azaz a <target CHAP felhasználó> tipikusan "eternus"...)
multipath -r
===== Szépészeti beavatkozások =====
Az iSCSI un. WWID-ket használ (ami a <code>multipath -ll kiementében </code> kimenetében jól látszik) az egyes területek azonosítására, ami sajnos olvashatatlan, és körülményes tud lenni. Az egyszerűbb megnevezések érdekében lehetőség van a korábban szerkesztett <code>multipath.conf </code> állomány bővítésére az alábbi módon (a teljes állomány látható, a fent található Eternus releváns konfigurációval együtt):
<pre>
</pre>
Ha kész az átnevezés (és persze nincsenek a területek csatolva sehol) , újra kell olvastatni a devmapot (esetleg újra kell indítani a szervert):
multipath -r
</pre>
==== Csatlakozás Windows alapú operációs rendszer alól (hamarosan) ====
===== Előkészületek =====
A gépet természetesen hozzá kell adni a megfelelő "Eternus7 - iSCSI1" és "Eternus7 - iSCSI2" hálózatokhoz. Sajnos a Windows multipath Multipath rendszere nem képes korrektül kezelni az Eternus tárolókat, ezért első lépésként fel kell telepíteni a Fujitsu Eternus MultiPath Drivert (EMPD)
A cikk írásakor ez a V2.0L23-as (2016/12/21) verziója, amit az alábbi módon lehet letölteni:
# A böngészőbe meg kell nyitni: http://support.tswww.fujitsu.com/fts/support/# Select a new product gomb# Browse For Product lehetőség (a megnyíló ablakban)# A táblázatból az alábbiakat ki kell választanitáblázatban katt:#* Storage#* Eternus "Ask Fujitsu! We are here to help" ablakban a "Please select the product group"-nál "ETERNUS DX" kiválasztása#* Eternus "Please select the product family"-nél "ETERNUS DX200 S3# Rá kell kattintani Downloads alatt lévő "More Details >>" linkrekiválasztása# A megjelenő fülön ki kell választani az operációs rendszer verziójátoldalon a megfelelő Windows verzió kiválasztása# A Driver -> fül alatt "Device Driver "-> Device Driver legördülő menüben az t nyissuk ki egy kattintással# legfrissebb elérhető driver ("EMPD - Multipath Driver for Windows , version V2.0L23 for ETERNUS DX series..") letöltése " sornál rá kell kattintani a Direct download"-rakattintással# Elfogadni *("I have read and agree to the terms and conditions." checkbox bepipálásával elfogadva a licensztfelhasználási feltételeket)# Az állomány egy exe, ami kicsomagol egy mappát, majd letölteni amiben lesz egy iso állomány.# Az iso-t csatolva az állománytEnglish/setup.exe lesz az, amit fel kell telepíteni a többutas tároló megfelelő működéséhez===== Initiator konfigurálása ===== # A "Felügyeleti eszközök" közül az "iSCSI-kezdeményező" / "iSCSI-Initiator" -t kell választani# Igennel kell válaszolni, hogy automatikusan elinduljon az iSCSI a továbbiakban# A megnyitott ablakban a "Konfiguráció" fül alatt a "Kezdeményező neve:" részhez be kell állítani az IQN-t, amit a storage igénylésekor megadtunk (ehhez az alatta lévő módosítás gombra kell kattintani) == C4E (Openstack) Publikus API == <big> '''FONTOS!''' </big> Az API külvilági elérését csomagszűrő tűzfal védi, és kizárólag az általunk ismert magyarországi IP(v4/v6) címekről érhető el.Akkor, ha timeout hiba merülne fel, a cloud@niif.hu címen kell jelezni az elérés igényét, és a kérdéses IP címet.Amennyiben az IP valóban hazai cím, és még nem szerepel a tűzfalban, rövid távon permanensen az egész alhálózat számára elérhetővé tesszük az API-t<big> '''FONTOS!''' </big> Minden itt leírt dokumentáció a C4E openstack jelenlegi (Mitaka) verziójához készült! 
=== Kezdő lépések: jelszó szerzése === Kialakításra került a C4E publikus API elérése. Ahhoz, hogy a felhasználók ezt igénybe tudják venni, az alábbiak szükségesek: * Első lépésben küldeni kell egy levelet az alábbiakkal a '''cloud@niif.hu''' címre:** C4E projekt(ek) neve** C4E usernév (ez szinte biztosan az eppn)** Privát kezelésben lévő belföldi mobiltelefon száma, ahova SMS formájában küldjük el az eléréshez szükséges jelszót A levélnek arról az e-mail címről kell származnia, ami az adott intézmény IdP-je adott át a C4E-nek az eppn mellett! === Kezdő lépések: környezet kialakítása (Debian/Ubuntu) === Első körben hozzá kell adni a repository-t az apt konfigurációjához, frissíteni a csomaglistát, majd telepíteni a szükséges csomagokat: Debian:<pre>echo "deb http://http.debian.net/debian jessie-backports main" >>/etc/apt/sources.list.d/openstack.listapt-get updateapt-get install python-openstackclient</pre> Ubuntu (A 16.04-es verziótól Mitaka verziót tölt le az eredeti konfigurációval):<pre>apt-get updateapt-get install python-openstackclient</pre> Második körben be kell szerezni a szükséges <big>'''openrc'''</big> file-t az api eléréséhez:* Be kell jelentkezni a C4E-be (IdP-n keresztül természetesen)* Ki kell választani az elérni kívánt projektet, ha több lenne (az rc file-ok projektfüggők!)* Az <big>''' Access & Security -> API Access '''</big> oldalon a <big>''' Download OpenStack RC File v3 '''</big> opciót választani* Az rc file-t a kezelő gépre juttatni (ha nem ott lenne) A harmadik lépés, hogy betöltjük az rc file-t, majd a jelszó beírása után elérhetővé válik a C4E API <pre>debian@apitest:~$ source cloudadmin_v3.rcPlease enter your OpenStack Password: debian@apitest:~$ openstack server list+--------------------------------------+-----------------+--------+----------------------------------------------------------------------------------+| ID | Name | Status | Networks |+--------------------------------------+-----------------+--------+----------------------------------------------------------------------------------+| 3ac59936-cdae-4822-9855-60fabeff135f | apitest | ACTIVE | Flat1=2001:738:0:519:f816:3eff:fedd:d5e8, 193.224.22.225 ||+--------------------------------------+-----------------+--------+----------------------------------------------------------------------------------+debian@apitest:~$</pre> === API használata === Az API használatával kapcsolatban a mindenkori Openstack dokumentáció a mérvadó: https://developer.openstack.org/api-guide/quick-start/api-quick-start.html# Ugyanezen oldalról egy (hálózat/ssh kulcs nélküli!) instance elindításának kezdő lépései: https://developer.openstack.org/api-guide/quick-start/api-quick-start.html#launch-an-instance Az openstack parancs elérhető funkciói (ebből természetesen van, ami a felhasználó számára nem, illetve olyan is, ami nincs implementálva!): Részlet az <big>'''openstack --help'''</big> kiementéből: <pre>Commands: access token create Create access token command aggregate add host Add host to aggregate aggregate create Create a new aggregate aggregate delete Delete an existing aggregate aggregate list List all aggregates aggregate remove host Remove host from aggregate aggregate set Set aggregate properties aggregate show Show a specific aggregate backup create Create backup command backup delete Delete backup command backup list List backup command backup restore Restore backup command backup show Show backup command complete print bash completion command compute agent create Create compute agent command compute agent delete Delete compute agent command compute agent list List compute agent command compute agent set Set compute agent command compute service list List service command compute service set Set service command console log show Show console-log command console url show Show console-url command consumer create Create consumer command consumer delete Delete consumer command consumer list List consumer command consumer set Set consumer command consumer show Show consumer command container list List containers container show Show container information credential create Create credential command credential delete Delete credential command credential list List credential command credential set Set credential command credential show Show credential command domain create Create domain command domain delete Delete domain command domain list List domain command domain set Set domain command domain show Show domain command endpoint create Create endpoint command endpoint delete Delete endpoint command endpoint list List endpoint command endpoint set Set endpoint command endpoint show Show endpoint command extension list List extension command flavor create Create flavor command flavor delete Delete flavor command flavor list List flavor command flavor show Show flavor command group add user Add user to group group contains user Checks that user is in a specific group group create Create group command group delete Delete group command group list List groups group remove user Remove user to group group set Set group command group show Show group command help print detailed help for another command host list List host command host show Show host command hypervisor list List hypervisor command hypervisor show Show hypervisor command identity provider create Create identity_provider command identity provider delete Delete identity provider identity provider list List identity providers identity provider set Set identity provider identity provider show Show identity provider image create Create/upload an image image delete Delete an image image list List available images image save Save an image locally image set Change image properties image show Show image details ip fixed add Add fixed-ip command ip fixed remove Remove fixed-ip command ip floating add Add floating-ip command ip floating create Create floating-ip command ip floating delete Delete floating-ip command ip floating list List floating-ip command ip floating pool list List floating-ip-pool command ip floating remove Remove floating-ip command keypair create Create keypair command keypair delete Delete keypair command keypair list List keypair command keypair show Show keypair command limits show Show compute and volume limits module list List module versions object list List objects object show Show object information policy create Create policy command policy delete Delete policy command policy list List policy command policy set Set policy command policy show Show policy command project create Create new project project delete Delete project project list List projects project set Set project properties project show Show project command project usage list List resource usage per project. quota set Set quotas for project or class quota show Show quotas for project or class request token authorize Authorize request token command request token create Create request token command role add Adds a role to a user or group on a domain or project role assignment list Lists role assignments according to the given filters role create Create new role role delete Delete existing role role list List roles role remove Remove role command role set Set role command role show Show single role security group create Create a new security group security group delete Delete a security group security group list List all security groups security group rule create Create a new security group rule security group rule delete Delete a security group rule security group rule list List all security group rules security group set Set security group properties security group show Show a specific security group server add security group Add security group to server server add volume Add volume to server server create Create a new server server delete Delete server command server image create Create a new disk image from a running server server list List servers server lock Lock server server migrate Migrate server to different host server pause Pause server server reboot Perform a hard or soft server reboot server rebuild Rebuild server server remove security group Remove security group from server server remove volume Remove volume from server server rescue Put server in rescue mode server resize Convert server to a new flavor server resume Resume server server set Set server properties server show Show server details server ssh Ssh to server server suspend Suspend server server unlock Unlock server server unpause Unpause server server unrescue Restore server from rescue mode server unset Unset server properties service create Create new service service delete Delete service service list List services service set Set service properties service show Show service details snapshot create Create snapshot command snapshot delete Delete snapshot command snapshot list List snapshot command snapshot set Set snapshot command snapshot show Show snapshot command token issue Issue token command user create Create new user user delete Delete user user list List users user set Set user properties user show Show user details volume create Create new volume volume delete Delete volume volume list List volumes volume set Set volume properties volume show Show specific volume volume type create Create new volume type volume type delete Delete volume type volume type list List volume types volume type set Set volume type property volume type unset Unset volume type property volume unset Unset volume properties</pre> Az egyes parancsok részletes leírását így lehet elérni:<pre>debian@apitest:~$ openstack help server listusage: openstack server list [-h] [-f {csv,table}] [-c COLUMN] [--max-width <integer>] [--quote {all,minimal,none,nonnumeric}] [--reservation-id <reservation-id>] [--ip <ip-address-regex>] [--ip6 <ip-address-regex>] [--name <name>] [--status <status>] [--flavor <flavor>] [--image <image>] [--host <hostname>] [--instance-name <server-name>] [--all-projects] [--long] List servers optional arguments: -h, --help show this help message and exit --reservation-id <reservation-id> Only return instances that match the reservation --ip <ip-address-regex> Regular expression to match IP addresses --ip6 <ip-address-regex> Regular expression to match IPv6 addresses --name <name> Regular expression to match names --status <status> Search by server status --flavor <flavor> Search by flavor ID --image <image> Search by image ID --host <hostname> Search by hostname --instance-name <server-name> Regular expression to match instance name (admin only) --all-projects Include all projects (admin only) --long List additional fields in output output formatters: output formatter options  -f {csv,table}, --format {csv,table} the output format, defaults to table -c COLUMN, --column COLUMN specify the column(s) to include, can be repeated table formatter: --max-width <integer> Maximum display width, 0 to disable CSV Formatter: --quote {all,minimal,none,nonnumeric} when to include quotes, defaults to nonnumeric debian@apitest:~$</pre> Amennyiben valamilyen problémába merül fel, célszerű a parancsot -v (-vv -vvv) kapcsolóval futtatni, és egy esetleges hibabejelentésnél a kimenetet csatolni. ==FAQ==
===Nem sikerült az image létrehozása a webfelületen===
=== Nem tudok belépni a gépre távolról ===
Az alapértelmezett tűzfalszabályok nem engedélyezik a kívülről jövő kapcsolatokat. Konfigurációjuk leírása a [[#Security_group-ok|Security group-ok]] szakaszban található.
 
=== Nem sikerült a csatlakozás a konzolra ===
 
A hibaüzenet: ''Failed to connect to server (code: 1006)''.
Ilyenkor az F5 gomb megnyomása segít.
===Nem tudok a létrehozott VM konzolján gépelni===
Ahhoz, hogy gépelni tudjunk, vagy grafikus felülettel rendelkező oprációs operációs rendszer esetén az egérrel dolgozni, a konzol melletti szürke területre kell kattintani és NEM a konzol ablakába. ===Baj van a DNS-el, <code>resolv.conf</code>-fal, stb.===A C4E networking stackje több irányból konfigurálja egy-egy VM DNS beállításait. ==== DHCP oldali beállítások ====Ahhoz, hogy a DHCP ne írja felül minduntalan a <code>resolv.conf</code> egyes sorait a következőt érdemes tenni: A <code>/etc/dhcp/dhclient.conf</code> állományt értelemszerűen bővíteni kell az alábbi(ak közül szükséges) sorokkal:<pre>supersede domain-name "sajatdomain.hu";supersede domain-search "sajatdomain.hu";supersede domain-name-servers 8.8.8.8, 8.8.4.4;</pre> ==== Cloudinit oldali beállítások ====Minden C4E virtuális gépen megtalálható egy ún. "Cloudinit" szkriptrendszer, ami az egyes beállításokat (hostnév, diszknövelés, ssh kulcs, stb.) hivatott beállítani.Ahhoz, hogy a Cloudinit ne állítsa át a hostnevet, és a hosts állományt, az alábbi konfiguráció szükséges a <code>/etc/cloud/cloud.cfg</code> állományban:<pre># This will cause the set+update hostname module to not operate (if true)preserve_hostname: true manage_etc_hosts: false</pre> 
===IPv6 címre van szükségem, a felület szerint kapnom kéne, de mégsem===
18
szerkesztés

Navigációs menü